RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Tarikh                          :           01 Mei 2011
Masa                            :           7.45 – 8.45 pagi ( 60 minit )
Tahun                          :            Tahun 5 Bestari
Bil.Murid                    :             20 Lelaki, 15 perempuan ( 35 0rang )
Mata Pelajaran            :            Pendidikan Islam ( Ibadat )
Tajuk                           :           Tayammum
Isi Pelajaran                 :           Takrif  Tayammum dan Tatacara Tayammum
Pengetahuan Sedia Ada :          1.Mengetahui hubung kait antara wuduk dengan tayammum
                                                2.Mengetahui tatacara wudhuk
                        3.Murid boleh menggunakan perisian MS Word,MS Excel
                                 dan MS PowerPoint
Objektif Pembelajaran   :           Pada akhir sesi P&P,  murid-murid dapat :
                                                                 1. Menyebut erti Tayammum dengan betul
                                                                 2. Menyatakan cara bertayammum dengan betul
                                                                 3. Menunjukkan cara bertayammum dengan betul
                                                                 4. Menjawab soalan penilaian interaktif dengan betul
Nilai-nilai Murni          :             1. Istiqamah melakukan ibadat solat fardhu
                                                2. Sentiasa menjaga kebersihan diri walaupun                 
                                                    semasa ketiadaan air
                                                3. Bekerjasama dalam mencari maklumat
4. Patuh kepada perintah Allah walau dalam apa keadaan
                                                                      sekalipun
Alat Bantu Mengajar  :              1. LCD, Projektor, Komputer makmal, LCD pengajaran
                                                2. Gambar Powerpoint tentang cara bertayammum
                                                3. Benda maujud-debu tanah
                                                4. Slaid MS PowerPoint
                                                5.  Video Clip
           
PERKEMBANGAN
PELAJARAN
ISI PELAJARAN
KAEDAH PENYAMPAIAN
PENGGUNAAN MEDIA
NILAI
Set Induksi
(5 minit)
Soal jawab tentang slaid gambar di padang pasir
Soalan :
1.Kenalkah murid-murid tentang gambar ini?

2 .bagaimanakah jika dalam keadaan ketiadaan air kita ingin bersolat?

1.Bersoal jawab tentang gambar suasana di padang pasir

2.Murid-murid menjawab soalan guru secara individu dan kumpulan

3. Guru mengaitkan jawapan pelajar dengan tajuk pengajaran
 gambar di padang pasir
●Bersih diri

●Bersih jiwa


Langkah 1
(10 minit)
●Erti Tayammum dan 
   cara tayammum


1.Penerangan tentang erti tayammum dan cara bertayammum berpandukan slaid

2. Murid-murid membaca erti tayammum dan cara bertayammum






patuh perintah Allah setiap masa
Langkah 2
( 15 minit )





●Cara-cara bertayammum

●Demonstrasi guru

●Aktiviti kumpulan-amali 
   tayammum

1.Murid melihat video klip cara bertayammum

2.Wakil setiap kumpulan  melakukan amali tayammum

Debu Tanah
Rajin
Langkah 3
(10 minit)




●Latih tubi Lafaz niat
   tayammum


1.Murid membaca lafaz niat tayammum berpandukan slaid
secara latih tubi

Bersungguh-sungguh
Langkah 4
( 10 minit)
●Perbincangan dalam kumpulan

●Menjawab soalan subjektif  dari soalan yang dipaut ke MS Excel dan MS PowerPoint
1.Murid-murid menjawab soalan yang dipaut ke MS Excel dan MS Powerpoint

2. Guru membimbing murid-murid
Soalan :
MS

Kerjasama
Langkah 5
( 10 minit )
●Penilaian bertulis
1.Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid-murid.
Rajin
Penutup
(5 minit )
●Rumusan dan kesimpulan
-Solat wajib dilakukan dalam keadaan apa sekalipun
-Islam menitikberatkan aspek kebersihan
-Suci dan bersih adalah dua perkara yang berbeza
-Bersuci boleh dilakukan dengan tayammum apabila menepati syarat-syaratnya

Guru membuat kesimpulan bahawa  Islam menekankan soal kebersihan dan kesucian setiap masa khususnya ketika beribadat

Nilai :

Kesedaran kendiri

-Taat perintah Allah


Refleksi  :   Pengajaran dapat dijalankan dengan baik. Objektif  pembelajaran tercapai.

0 ulasan:

Catat Ulasan